Softech 2022 Teknoloji Raporu

Türkiye'nin öncü teknoloji şirketlerinden biri olan Softtech, gelecek dönemde yükselişte olacağı öngörülen trendleri “2022 Teknoloji Raporu”nda paylaştı.

Türkiye'nin önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Softtech, her yılın başında teknolojide bizi bekleyen gelişimler konusunda hazırladıkları teknoloji raporu yayınlandı. 2022 yılı teknoloji raporunda geleceğimize yön verecek projeler ile 2080 yılına kadar olması gereken teknolojik öngörüler de raporda; yapay zekanın gelişimi, açık bankacılık, kripto finans enstrümanları, Web3, Blockchain, Sanal Evrenler ve Sürdürülebilirlik gibi konular ön plana çıktı.

Rapora göre hayatımıza girecek teknoloji trendleri arasında ise Dijital Duyu Etkileşimi, Çalışansız Organizasyonlar ve Giyilebilir Teknolojiler gibi birçok dikkat çekici konu yer aldı.

Bu yıl beşincisi yayınlanan Softech 2022 Teknoloji Raporunda “Teknolojilerin Geleceği”, “Finansal Teknolojiler”, “Çevre, İnsan ve Dijitalleşme” ve “Girişimcilik Ekosistemi” olmak üzere trendleri ve gelişmeleri dört ana başlıkta değerlendirildi.

Teknoloji Radarında Öne Çıkanlar

Teknoloji Radarında Öne Çıkanlar

Teknoloji Radarı, 4 farklı boyutta bir tahminleme ile İş Hayatı, Yapay Yaşam, Dijital Yaşam ve Fiziksel Yaşam’ı ele alıyor.

İş Hayatı başlığı altında yer alan “Uzaktan Çalışma” ve “Dijital Göçebelik” 2024'e kadar radardaki etkisini sürdürüyor.  Dijital Dönem fazında olması beklenen “Yapay Şirketler” için “Çalışansız Organizasyonlar”ın ise 2030 yılına kadar hayata geçmesi öngörülüyor.

Teknoloji Radarı’nda ayrıca 2040’lardan sonra bir başkasıyla iletişim kurmak için herhangi bir mobil cihaza ihtiyaç duyulmayacağı ve giyilebilir görünmez teknolojiler sayesinde vücuttan vücuda haberleşmenin mümkün olacağı belirtiliyor.

2030’lu Yıllarda Duyular Dijitalleşecek

2030’lu Yıllarda Duyular Dijitalleşecek

Raporda yer alan “Teknolojilerin Geleceği” bölümünde, Yapay Zeka, Kuantum Bilgisayarlar, Blok Zincir, Giyilebilir Teknolojiler, Web3 ve Dijital Kimlik uygulamaları gibi bir çok konu öne çıkıyor. Rapora göre, 2022 yılında teknolojide yapay zeka üzerine yapılan çalışmaların giderek daha fazla öne çıkacağı tahmin edilirken, kuantum bilgisayarların ticari kullanımı ve kuantum makine öğrenmesi konularının gelecek teknolojiler açısından kritik öneme sahip olacağı paylaşılıyor.

2030’lu yıllara gelindiğinde, fiziksel dünyada yaşanan deneyimlerin benzerlerinin, dijital duyu etkileşimi ile koku, tat ve düşüncelerde de yaşanmasının mümkün olacağı belirtiliyor. Bu öngörüye göre bir e-ticaret sitesinden parfüm almadan önce onu koklamak, evdeyken bir kumsaldaymış gibi deniz kokusunu içinize çekip denizin nemini teninizde hissedebilmenin mümkün olacağı paylaşıldı.

Raporda yer alan "İnternette Bir Dakika" içinde Instagram'da 695 bin hikaye paylaşılırken YouTube'a 500 saatlik içerik yükleniyor. 1,6 milyon dolar harcama yapıldığını da belirtelim.

En Büyük 10 NFT Pazar Yeri

En Büyük 10 NFT Pazar Yeri

Raporda Web3 başlığı altında en çok ilgi gören teknolojilerden biri olan NFT'lere de yer veriliyor. Toplam hacme göre karşılaştırmalı olarak en büyük 10 NFT Pazar yerini inceleyebilirsiniz. 

2040 Yılında Nakit Kullanımı Tercih Edilmeyecek

2040 Yılında Nakit Kullanımı Tercih Edilmeyecek

Raporun “Finansal Teknolojiler” bölümünde bankacılık sistemlerinden dijital bankalara, yeni nesil yatırım uygulamalarından kripto paralara kadar birçok konu geniş bir yelpazede ele alınıyor. Blockchain sistemlerinin küresel bankacılıkta ön plana çıkacağı tahmin edilirken dijital cüzdan gibi kavramların yeni yılda daha çok kullanılacağı öngörülüyor.

Tüm bu gelişmelerle birlikte nakit kullanımının ise 2040 yılına gelindiğinde global çapta nadir karşılaşılan, tercih edilmeyen bir yöntem olarak görüleceği vurgulanıyor.

Metaverse Dünyasında Engeller Ortadan Kalkacak

Metaverse Dünyasında Engeller Ortadan Kalkacak

Raporun “Çevre, İnsan ve Dijitalleşme” kısmı, sürdürülebilirlik kavramının farklı alanlarda kullanımına değiniyor. Rapora göre, iklim krizi ile mücadele ettiğimiz günümüzde hem sürdürülebilir enerji kavramı hem de sürdürülebilir ticaret pek çok ülkenin gündeminde daha geniş yer tutacak. Ayrıca uzaktan ve hibrit çalışmanın insan ve sektörlere olan etkilerini yaşamaya devam edeceğiz. 

Metaverse'nin Yedi Katmanı

Metaverse'nin Yedi Katmanı

Önümüzdeki yıllarda dijitalleşen dünyada en çok öne çıkacak konuların başında ise Metaverse geliyor. Mağazaların metaverse dünyasında hızla yerini almaya başlaması öngörülüyor. Buna ek olarak deneyimlerin baştan tasarlanacağını söyleyebiliriz. Fiziksel dünyada karşılaşılan birçok engelin bu yeni dünyada engel olmaktan çıkacağı raporda Metaverse'in Yedi Katmanı altında değerlendirildi.

Başarılı Girişimciler Ekosistemi Büyütmeye Devam Edecek

2022 Teknoloji Raporu’nun dördüncü ve son başlığı olan “Girişimcilik Ekosistemi”nde Çin, Silikon Vadisi, Avrupa ve Türkiye’nin girişimcilik ekosistemlerindeki gelişmeler ele alınıyor.

Türkiye Girişimcilik Ekosistemi değerlendirmesine göre 2021 yılında Türkiye başarılı girişimcilerle yeni bir döneme adım attı. Melek yatırımlar ve VC (Venture Capital) yatırım aktivitelerinin gelişimi dikkat çekti. Türkiye’nin ilk unicorn’ları ile birlikte 2020’den 2021’e yatırım tutarlarındaki artış yüzde 1.000’in üzerinde gerçekleşti. Rapora göre; Covid-19 pandemisi, çevrimdışı ekonominin dijitalleşmesini hızlandırarak teknoloji şirketlerini daha da önemli hale getirdi. Girişimcilik ekosistemlerinin bugünkü eylemleri, yarın küresel sahnede nasıl konumlanacaklarının belirlenmesine yardımcı olacak. Türkiye’nin de bu ivmeyi koruyabilirse global girişimcilik ekosistemleri listelerinde yükselmeye devam edebileceği öngörülüyor.

Türkiye’nin ilk unicorn’ları ile birlikte 2020’den 2021’e yatırım tutarlarındaki artış yüzde 1.000’in üzerinde gerçekleşti.

Softtech tarafından hazırlanan 2022 Teknoloji Raporu’na kurumun resmi web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.