Özel ve Platform Tabanlı E-Öğrenme Yazılımı Arasındaki Temel Farklar

Bu yazıda özel ve platform tabanlı e-öğrenme uygulamalarını güvenlik ve özelleştirme gibi birçok yönüyle karşılaştıracağız.

Özel ve Platform Tabanlı E-Öğrenme Yazılımı Arasındaki Temel Farklar

Özel mi Yoksa Kullanıma Hazır E-Öğrenme Çözümleri mi?

2022 yılında, küresel e-öğrenme pazarının 235,5 milyar dolar değerindeydi. 2030 yılına geldiğimizde ise bu rakamın 648,6 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. COVID-19 salgını ve bunun sonucunda tutarlı öğrenme sistemlerine olan talep, çevrimiçi eğitimin geleceğini önemli ölçüde etkiledi ve e-öğrenme pazarının büyümesini teşvik etti. Günümüzde e-öğrenme platformları hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. İnsanlar dil öğrenme uygulamalarını yaygın olarak kullanıyor, çocuklar evde ve çalışanlar işte eğitim görüyor. En popüler e-öğrenme uygulamaları arasında öğrenme yönetim sistemleri (LMS), eğitim portalları, öğrenme içeriği yönetim sistemleri (LCMS) ve sanal eğitimler bulunuyor.

Eğitim yazılımı geliştirmek ve kullanmak, çalışanlarını etkili bir şekilde eğitmek isteyen çeşitli şirketlere, eğitim kurumlarına ve işletmelere fayda sağlayabilir. Peki, belirli eğitim ve iş gereksinimlerine göre uyarlanmış etkili bir e-öğrenme sistemi nasıl oluşturulur? Özel ve platform tabanlı eğitim yazılımı geliştirmenin artılarını ve eksilerini araştırırken bu iki popüler e-öğrenme yazılım geliştirme seçeneğinin arkasındaki bazı önemli farklılıkları öğrenelim.

Eğitim yazılımınızı oluşturmanın iki yolu vardır: özel bir e-öğrenme yazılımı oluşturmak veya platform tabanlı bir yazılım kullanmak. Platform tabanlı eğitim yazılımı, kullanıcı dostu bir arayüze sahip, sorunsuz bir şekilde entegre edilebilen ve ihtiyaçlarınıza göre ayarlanabilen önceden hazırlanmış modüllere sahip kullanıma hazır bir uygulamadır. Özel e-öğrenme yazılımı geliştirme, uygulamayı sıfırdan oluşturmayı, tüm özellikleri ve özelleştirmeyi iş gereksinimlerinize ve belirli kullanıcı gruplarına göre uyarlamayı gerektirir. Peki bilinçli bir karar vermek için hangi ana faktörler göz önünde bulundurulmalıdır?

Özel veya Platform Tabanlı E-Öğrenme Arasında Karar Verirken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Faktörler

1. Zaman ve Maliyet

Özel E-Öğrenme Yazılımı

Özel eğitim yazılımı geliştirmek maliyetli ve zaman alıcıdır. Giderler, uygulamanın karmaşıklığına ve işlevsel gereksinimlerine, gerekli geliştirme araçlarına, lisanslarına ve belirlenmiş becerilere sahip özel geliştiricilerin işe alınmasına bağlıdır. Geliştirme kapsamındaki potansiyel değişiklikler nedeniyle bir projenin başlangıcından itibaren özel e-öğrenme çözümü maliyetlerini tam olarak tahmin etmek genellikle zordur. Peşin maliyetlerin yanı sıra, yazılım bakımı ve desteği harcamalarını da göz önünde bulundurmalısınız. E-öğrenme uygulamanızın kod tabanını desteklemek, sorunları gidermek ve gerekli güncellemeleri sunmak için şirket içi bir ekibe veya dış kaynaklı bir sağlayıcıya ihtiyacınız olacaktır.

Zamanlama noktasında özel yazılım geliştirme süreci, kullanıma hazır bir çözüm kullanmaktan daha çok vakit alır.

Kullanıma Hazır E-Öğrenme Yazılımı

Özel çözümlerle karşılaştırıldığında, platform tabanlı eğitim yazılımının uygulanması daha düşük ön yatırım gerektirmekle birlikte daha az kişiselleştirilmiş olduğundan dolayı geliştirilmesi çok daha az zaman alır. Kullanıma hazır platform sağlayıcıları, işletmenize özgü ihtiyaçlarınızı karşılamak için özelleştirebileceğiniz önceden oluşturulmuş şablonlar, araçlar ve entegrasyonlarla herkese uyan tek bir çözüm sunar.

Bu tür e-öğrenme platformu sağlayıcılarının platform kullanımı, destek ve bakımları için önceden belirlenen maliyetleri vardır. Platform sağlayıcılarının destek hizmetlerinin yanı sıra, bu tür e-öğrenme platformları genellikle kurum içi BT desteği için sağlam bilgi tabanına ve kullanıcı topluluğuna sahiptir. En popüler soruların yanıtlarını burada bulabilmenizin yanı sıra, kullanıcılar platform ile ilgili en iyi uygulamaları paylaşabilir. Ancak, uzun vadede abonelik tabanlı, kullanıma hazır e-öğrenme çözümünün toplam maliyeti, özel sistemin maliyetini geride bırakabilir.

2. Ölçeklenebilirlik ve Özelleştirmeler

Özel E-Öğrenme Yazılımı

Özel eğitim yazılımı kullanarak sistemi ölçeklendirebilir ve istediğiniz kadar çeşitli özelleştirmeler ekleyebilirsiniz. Çözümünüzü özel gereksinimlerinize göre özelleştirip ölçeklendirerek, bazı eski işlevleri ortadan kaldırabilir ve önceden oluşturulmuş çözümlerin sahip olmadığı benzersiz işlevler ve özellikler oluşturabilirsiniz. Ayrıca eğitim yazılımı tasarımınızı iş kültürünüze ve özelliklerinize uygun hale getirebilirsiniz.

Kullanıma Hazır E-Öğrenme Yazılımı

Birçok e-öğrenme platformu sağlayıcısı, çözümlerini SaaS seçeneği olarak sunar, yani yazılımınızı sınırlı ölçüde özelleştirebilirsiniz. Bazı işletmeler için sınırlı sayıda kullanılabilir özelleştirme fazlasıyla yeterli olacaktır, ancak bazı şirketlerin benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmayacaktır. Ayrıca, platform tabanlı e-öğrenme çözümleri, zaman içinde değişen talep ve gereksinimleri karşılamayabilecek sınırlı ölçeklenebilirliğe sahip olabilir.

3. Güvenlik ve Kontrol

Özel E-Öğrenme Yazılımı

Özel e-öğrenme yazılımı geliştirmeyi tercih eden kuruluşlar, sistem üzerinde tasarım ve geliştirme aşamalarından uygulama ve kullanıma kadar tam kontrole sahiptir. Özel eğitim yazılımı geliştirme, çözümün UX/UI tasarımı, işlevselliği ve içeriği üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Şirketler, benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak ve şirketin markasıyla uyumlu hale getirmek için özel e-öğrenme yazılımı tasarlayabilir. Ayrıca, gerekli güvenlik mekanizmalarını kaynak koduna entegre ederek, bilgi güvenliği ve yazılımın siber saldırılara dayanma kabiliyeti üzerinde daha iyi kontrol sağlar. Bu durum, özellikle sağlık kuruluşları veya finansal kurumlar gibi kritik verileri depolayan şirketler için önemlidir.

Kullanıma Hazır E-Öğrenme Yazılımı

Eğitim yazılımı platformları (Moodle veya Open edX gibi) birden fazla sektörden farklı işletme türlerinin ihtiyaçlarına uyacak şekilde tasarlanmıştır. Bu durum, bu tür platformları e-öğrenme çözümünüz olarak kullanmak için yanlış bir seçim haline getirmez, ancak e-öğrenme çözümlerinde yaygın olarak kullanılan standart temel işlevler ve birleşik bir tasarım sunarlar. Buna ek olarak, birçok eğitim platformu, siber tehditlere karşı daha savunmasız hale getirebilecek açık kaynaklı kodları kullanır. Açık kaynaklı yazılımların artan şeffaflık ve topluluk desteği gibi sayısız avantajı olabilir, fakat hassas verileri korumak ve yetkisiz erişimi önlemek için sağlam güvenlik önlemleri uygulamak çok önemlidir.

Hem özel hem de platform tabanlı e-öğrenme yazılımlarının kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Özel eğitim yazılımı geliştirme, kuruma özel işlevsellik, daha iyi kontrol ve sağlam güvenlik sağlarken, platform tabanlı e-öğrenme uygulamaları daha düşük yatırım ve daha kısa geliştirme süreci sağlar.