NVIDIA, Sürekli Kameraya Bakıyormuş Gibi Gösteren AI Teknolojisini Tanıttı

NVIDIA, online eğitimlerde, webinarlarda, toplantılarda ve canlı yayınlarda fazlasıyla işe yarayacak ve çok konuşulacak “Göz Teması” özelliğini duyurdu.

NVIDIA, Sürekli Kameraya Bakıyormuş Gibi Gösteren AI Teknolojisini Tanıttı

NVIDIA, canlı online eğitimlerde, webinarlarda, toplantılarda ve canlı yayınlarda fazlasıyla işe yarayacak ve çok konuşulacak “Göz Teması” özelliğini duyurdu.

Online oturumlarda, yani webinar, canlı online eğitim, canlı yayın ve toplantı gibi etkinliklerde konuşurken kameraya bakmak, karşı tarafı daha fazla etkilemek ve direkt olarak karşı tarafa bakıyormuş gibi görünmek için olmazsa olmazdır, fakat çoğu kişi kameraya bakmayı tuhaf ve zor bulur.

NVIDIA ise NVIDIA Broadcast isimli uygulamasına bu sorunu kökten çözecek bir özellik getirdi. “Göz Teması” adı verilen bu özellik sayesinde kameraya bakmasanız bile sizi kameraya bakıyormuş gibi gösteriyor.

Göz teması (Eye Contact) adı verilen özellik, diğer NVIDIA Broadcast özellikleri gibi NVIDIA RTX 2060 veya daha üstü ekran kartlarına sahip bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Henüz beta aşamasında olan özellik, ekran kartınızın gücünü ve yapay zekâyı kullanarak gözlerinizi simüle ederek ekrana bakmasanız bile bakmışsınız gibi görünmenizi sağlıyor. NVIDIA’nın ücretsiz sunduğu bu özellik, eğitim alanında da direkt göz teması ile kullanıcıların odağını artırabilme potansiyeli taşıyor.

Online eğitim, webinarlar, toplantılar, canlı yayınlar ve videolar başta olmak üzere birçok alanda kullanılabilecek bu özelliğin ileride daha da geliştirileceği ve kusursuzlaştırılacağı açıklandı.

Bakalım NVIDIA'nın yapay zekaya yatırımları sonucu daha nasıl sıra dışı fırsatlar ile karşılaşacağız.