Mobil Öğrenmeyi Şirketinizde Neden Yaygınlaştırmalısınız?

Dijital öğrenmenin en başarılı yaklaşımlarından biri olan mobil öğrenme, şirketinizin eğitimini ve gelişimini olumlu yönde etkiler.

Mobil Öğrenmeyi Şirketinizde Neden Yaygınlaştırmalısınız?

Mobil Öğrenmeyi Benimsemeniz İçin 6 Neden

Birçok şirket, çalışanları arasında esnekliği teşvik ediyor. Mobil öğrenme ise bu teşvikin önemli bir parçası durumunda. Akıllı telefonlar, kurumsal eğitim ortamını tamamen değiştirerek en iyi mesleki gelişim araçlarından biri haline geliyor. Brandon Hall Group tarafından yapılan araştırmalar, mobil öğrenmenin şirketler için en önemli üç eğitim yaklaşımından biri olduğunu ortaya koyuyor.

Mobil öğrenmenin benimsenmesi çalışanlara daha iyi öğrenme deneyimi sağlıyor. Geleneksel sınıf eğitiminde karşılaşılan zaman eksikliği, aşırı bilgi yüklemesi, eğitimlere düşük katılım gibi zorluklar mobil öğrenme ile önlenebilir hale geliyor. İşte şirketinizde mobil öğrenmeyi yaygınlaştırmanız için 6 neden:

1. Esneklik Sağlar

Mobil öğrenme ortaya çıkmadan önce çalışanlar bir eğitime katılmak için fiziksel bir ortamda toplanmak zorunda kalırdı. Fiziksel ortamda öğrenme herkes aynı hızda öğrenmediği için yeterince verimli değildir. Mobil öğrenme ile eğitim dört duvarın ötesine geçer ve çalışanlarınızın rahat ettikleri yerden kendi hızlarında öğrenmelerini sağlar. Ayrıca video, belge, podcast ve çok daha fazla içeriğe istedikleri zaman erişebilirler.

2. Zaman Tasarrufu Sağlar

Çalışanlar için sınıf ortamında eğitim düzenlenirken zaman, mekan ve çalışanların müsaitliği gibi çeşitli faktörler dikkate alınmalıdır. Bu faktörler mobil öğrenmede önemli değildir, bu nedenle büyük kitlelere aynı anda eğitim verilebilir. Merril Lynch tarafından yapılan araştırmalar, çalışanların kursları mobil öğrenme sayesinde %45 daha hızlı tamamladığını ve iş sorumlulukları için daha fazla zaman ayırdıklarını ortaya koyuyor. Mobil öğrenme ile daha fazla çalışan, daha kısa sürede eğitilebiliyor.

3. Çalışanlara İşleriyle İlgili Becerileri Öğretir

Çalışanlarınız geleneksel sınıf eğitiminin aksine becerilerini geliştirmek için gerekli olduğunu düşündükleri kursları alabilirler. Çalışanların bu tarz seçimler yapmalarına izin vermek, öğrenme hedeflerine ulaşmaları için onları motive eder. Bunun yanında işyerinde teknoloji kullanımı daha fazla benimsendikçe, çalışanlarınız mobil öğrenme ile teknolojiden nasıl faydalanılacağını öğrenirler. Çalışanlarınız ihtiyacı olduğunda mobilden erişebilecekleri how-to kılavuzlarıyla sorunlarla daha kolay başa çıkabilirler.

4. Daha İyi İş Çıktılarına Yol Açar

Mobil öğrenme, işinizi geliştirme potansiyeline en çok sahip olan yaklaşımlardan biridir. Mobil öğrenme, kolay erişilebilirliği ve esnekliği ile değişen pazar koşullarına çabuk yanıt verebilmenize olanak tanır. Eğitimli çalışanlar daha verimli olmanın yanı sıra şirket kaynaklarını daha iyi kullanma eğilimindedir. Ayrıca, mobil öğrenme çalışanlara kariyerlerinde ilerlemeleri için çeşitli fırsatlar sunduğundan dolayı çalışanların şirkete bağlılığı artar. Sonuç olarak hem şirketiniz hem de çalışanlarınız için kazan-kazan durumu ortaya çıkar.

5. Çalışanların Dikkat ve Bağlılığını Artırır

Mobil öğrenme, herkese aynı eğitimi vermeyi öngören modelin aksine çalışanlarınıza kişiselleştirilmiş bir eğitim deneyimi sağlar. Bunun yanında kurs içeriğine ihtiyaç duydukları anda erişebilmelerini sağlar. Ayrıca hızlı ve gerçek zamanlı geri bildirim vererek öğrencinin dersin genel verimliliğini artırır. Tüm bu saydığımız özellikleri kapsayan bir yaklaşım olan mobil öğrenme, teknolojiyle büyüyen Y ve Z kuşağı için en uygun yaklaşımdır.

6. Çalışan Performansını Artırır

Mobil öğrenmenin temel özelliklerinden bir diğeri de çalışanlarınızın normal rutinleri içinde eğitim sağlayabilmesidir. Mobil öğrenme ile verilen içerikler daha ilgi çekicidir, çalışanlarınızın bilgileri akılda akılda tutma oranlarını artırır. Daha sonra bu bilgiyi işte daha etkili bir şekilde uygulayabilmelerine olanak tanır. Bilgiye ihtiyaç duyduklarında içeriğe her zaman mobil cihazlarından erişebilirler. Çalışanlar, çalıştıkları şirketin yenilikçi öğrenme tekniklerine yatırım yaptığını bildiklerinde kurumsal hedeflere ulaşmak için daha fazla çalışma eğilimindedirler.

Sonuç

Akıllı telefonlar günümüzde en yaygın kullanılan cihazlardır, mobil öğrenmenin değerini anlamak ve şirketiniz için etkili bir mobil öğrenme programı oluşturmak son derece önemlidir. Mobil öğrenme, şirketinizin eğitim ve gelişimini hızlandırabilecek en yaygın ve en başarılı dijital öğrenme yaklaşımlarından biridir. Uygun bir Öğrenme Yönetim Sistemi (LMS) ile mobil öğrenme programı geliştirmek son derece kolaydır. Mobil öğrenme ile video, e-kitap, alıştırma, test gibi öğrenme materyallerine hareket halindeyken erişilebilir, zaman kısıtlamaları ve coğrafi sınırlar aşılmış olur.