Kurumsal Eğitim Programınızda Kaçınmanız Gereken Hatalar

Covid-19 döneminden çıkardığımız derslerle birlikte kurumsal eğitim programınızda nelerden kaçınmanız gerektiğine göz atalım.

Kurumsal Eğitim Programınızda Kaçınmanız Gereken Hatalar

Son 10 yılda şirketler kurumsal eğitim harcamalarını istikrarlı bir şekilde artırdı. Kurumsal eğitim pazarı 2009'da küresel çapta yaklaşık 244 milyar dolardan 2019'da 370 milyar dolar değerin üzerine çıktı. Ancak Covid-19'un ilk dalgası, şirketlerin çoğunluğunu aniden uzaktan çalışmaya geçmek zorunda bıraktı. Çalışanların birçoğu hiç uzaktan eğitim deneyimine sahip değildi.

Birçok kurumsal eğitim programı da sanallaşmaya henüz hazır değildi. Pandemiden önce bile yapılan araştırmalar, üst düzey yöneticilerin yaklaşık %75'inin şirketlerindeki eğitim programlarından memnun olmadığını ortaya koyuyordu. Covid-19 döneminden çıkardığımız derslerle birlikte kurumsal eğitim programınızda nelerden kaçınmanız gerektiğine göz atalım.

Çalışanlarınıza Neyin Fayda Sağlayacağını Yanlış Tespit Etmek

L&D (Eğitim ve Gelişim) departmanı tarafından sunulan eğitim ile çalışanlarınızın ihtiyaçları arasında uyumsuzluk olmamalıdır. Örneğin Udemy tarafından yapılan son araştırmalar, L&D departmanlarının %52'sinin kurumsal eğitim programları için en önemli öncelik olarak teknik becerileri gördüğünü ortaya koymuştur. Fakat LinkedIn tarafından yapılan bir araştırma, çalışanların en çok sosyal becerileri öğrenerek fayda sağlayacağını tespit etmiştir. LinkedIn ayrıca çalışanların becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak bireysel önerilerde bulunulduğunda öğrenmeye daha fazla zaman ayırdığını ortaya koymuştur.

Çalışanlardan Geri Bildirim Almamak

L&D programınızın işe yarayıp yaramadığını saptamak için çalışanların geri bildirimlerinden daha somut bir gösterge yoktur. Bu madde çok açıkmış gibi görünebilir, ama gerçekten çalışanlarının geri bildirimlerini toplamayan birçok şirket olduğu biliniyor. O halde düzenli bir geri bildirim toplama sistemi oluşturarak sonuçları eğitim içeriği sağlayıcılarınızla paylaşarak tartışmalısınız. Bu şekilde yalnızca programınızın etkinliğini izlemekle kalmayacak, aynı zamanda içeriğini de geliştirebileceksiniz.

Eğitimin Pratik Yönünü Unutmak

İnsanlara sadece bilgiyi öğretmek yeterli değildir. Bir L&D programının başarılı olması için çalışanların edindikleri becerileri uygulamayı öğrenmeleri gerekir. Peki kurumsal eğitimler genelde nasıl işler? Pek çoğunda ders içeriğini okumanız veya dinlemeniz, ardından sınava girmeniz istenecektir. Bu testler aslında öğrenmeyi sağlamaz, sadece çalışanların ezberleme kapasitelerini kontrol eder. Bu nedenle elde edilen yeni becerilerden tam anlamıyla yararlanılmasını sağlayan pratik görevler çok önemlidir.

L&D uzmanları eğitim programı oluştururken eğitimin pratik yönüne dikkat etmelidir. Öğrenilen yeni bilgiler uygulanmadığında 6 gün içinde %75’inin unutulduğunu göz önünde bulundurmalısınız. 

Çalışanların İhtiyaçlarını Göz Önünde Bulundurmamak

Bazı çalışanların özel ihtiyaçları vardır. Örneğin ekibinizin bazı üyeleri uzaktan çalışmaya uyum sağlayamamış veya teknolojik engelleri aşmaya çalışıyor olabilir. Kurumsal eğitim programları, basit kullanıcı arayüzleri oluşturarak ve çalışanlar için sürekli erişilebilir yardım bulunmasını sağlayarak bunu dikkate almalıdır.

Ek olarak, çalışanların farklı öğrenme şekilleri olabileceğini unutmamalısınız. Bir kişi bir derste başarılı olabilirken, diğer kişi dersi sevmeyebilir veya anlamıyor olabilir. Bundan dolayı eğitim etkinliğini kaybedebilir. Eğitiminizin eğlenceli ve ilgi çekici olduğundan emin olmalısınız. Öğrenmenin her adımında başarı duygusu olmalıdır. Mikro öğrenme, oyunlaştırma ve bireysel öğrenme yollarının en iyi eğitim çıktısını verdiğinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. 

Öğrenmeyi Yavaşlatmak

Çalışanlarınızın mesaide saatlerce çalıştıktan sonra eğitime ayıracak zamanları olmayacaktır. 2019 yılında yapılan bir LinkedIn araştırması, çalışanların %74'ünün işteki boş zamanlarında bir şeyler öğrenmek istediklerini tespit etti. 

Eğitimin etkili olması için onu daha küçük parçalara ayırabilirsiniz. Günde 15 dakika bulmak, haftada bir kez bir saatten çok daha kolaydır. Ayrıca, çalışanlarınız evden çalışırken öğrenmeyi mola olarak kullanabilirler. Ayrıca bilgilerin küçük parçalar halinde alındığında en verimli şekilde öğrendiğimiz uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bu nedenle eğitimin çalışanlarınızın 15-20 dakikadan fazla zamanını almamasını sağlamalısınız. 

Kurumsal eğitimin büyümesi herkes için harika bir haber. Çünkü çalışanlarınızın kişisel gelişimini kurumsal eğitim sağlıyor. L&D uzmanları, özellikle günümüzde trend olan yaklaşımlardan faydalanarak çalışanların faydalanabileceği eğitimler oluşturabilirler. Doğru yaklaşımı kullanmak kurumsal eğitim programınızı geliştirecektir.